Fabrika za eksploataciju i flaširanje vode “Moja voda” iz sela Mesić kod Vršca, od svog otvaranja 2006. beleži samo gubitke. Na godišnjem nivou oni iznose čak 50 miliona dinara, što je ozbiljan udar na budžet JKP “Drugi oktobar”, u sklopu kog posluje. Ugovor koji su potpisali sa nacionalnom avio-kompanijom “Er Srbija”, međutim, mogao bi da nagovesti bolje dane za ovo postrojenje. Do sada su flašice od 0,25 litara isporučivali samo za njihove čarter letove, a ovih dana je taj ugovor proširen i na sve ostale polaske. Zahvaljujući tome, posle dužeg vremena povećaće se obim proizvodnje u toj fabrici, čiji je kapacitet 30 miliona litara vode godišnje. Trenutno radimo sa svega 30 odsto kapaciteta, ali će nam novi angažman udvostručiti posao.
Fabrika za eksploataciju i flaširanje vode “Moja voda” iz sela Mesić kod Vršca, od svog otvaranja 2006. beleži samo gubitke. Na godišnjem nivou oni iznose čak 50 miliona dinara, što je ozbiljan udar na budžet JKP “Drugi oktobar”, u sklopu kog posluje.
Ugovor koji su potpisali sa nacionalnom avio-kompanijom “Er Srbija”, međutim, mogao bi da nagovesti bolje dane za ovo postrojenje.Do sada su flašice od 0,25 litara isporučivali samo za njihove čarter letove, a ovih dana je taj ugovor proširen i na sve ostale polaske.
Zahvaljujući tome, posle dužeg vremena povećaće se obim proizvodnje u toj fabrici, čiji je kapacitet 30 miliona litara vode godišnje.
- Trenutno radimo sa svega 30 odsto kapaciteta, ali će nam novi angažman udvostručiti posao. To će nam najviše značiti sa marketinške strane, jer će 2,5 miliona putnika “Er Srbije” godišnje biti u direktnom kontaktu sa našim proizvodom - zadovoljno kaže Srđan Anđić, novi direktor “Moje vode”. - Uz to, konstantno se trudimo da osvajamo nova tržišta.
Uspostavili su saradnju i sa drugim nacionalnim ustanovama i javnim preduzećima, ali nikako ne mogu da se probiju na slobodno tržište, jer je prezasićeno flaširanom vodom. A jedino to bi moglo da pokrene punu proizvodnju.
Zato direktor “Drugog oktobra” Nebojša Perić, koji je na tu funkciju stupio pre godinu i po dana, smatra da je firma, umesto ulaganja u ovu komercijalnu delatnost, trebalo da se bavi samo svojim primarnim poslovima, a to su sve komunalne delatnosti u gradu.
- Fabrika vode u velikoj meri opterećuje naše poslovanje, jer moramo da finansiramo njihove gubitke, umesto da taj novac ulažemo u zamenu starih azbestnih cevi i izgradnju atmosferske kanalizacije u celom gradu. Mogli smo i mnogo ranije da završimo fabriku za prečišćavanje vode u Pavlišu - konstatuje Perić i dodaje da trenutni poslovi neće spasti “Moju vodu”, ali da će doprineti smanjenju višemilionskih dugova.
Fabrika “Moja voda” je, inače, sagrađena kada je “Drugi oktobar” imao status društvenog preduzeća. Od 2015. preimenovan je u javno preduzeće.
Prave i pivo
U sklopu fabrike “Moja voda” posluje i mini-pivara, kojom je bivše rukovodstvo pokušalo da nadomesti lošu prodaju flaširane vode. Ni ona, međutim, nije donosila prihode. U međuvremenu su ime tog brenda iz “Potpis” promenili u “Kamarad” i sada im, kažu, dobro ide.
- Uložili smo u novu ambalažu, jedini u Srbiji koristimo klaker zatvarač za staklenu bocu. Učestvujemo i na svim velikim festivalima i zasada smo zadovoljni prodajom. Ove godine ćemo probati da proizvodimo i neke nove ukuse - najavljuje Srđan Anđić.